Pre školy
Celoročný program pre predškolákov - 9. ročník ZŠ
O programe

Čo je súčasťou celoročného programu?
Ľahko použiteľná metodika
V metodikách nájdete hotové aktivity zamerané na prácu s emóciami a budovanie zdravých vzťahov na celý školský rok, ktoré sme overili v prostredí rôznorodých škôl naprieč Slovenskom.
Podporné webináre
Úvodné webináre zamerané na podporu duševného zdravia a pohody učiteľov a učiteliek, ale aj praktické nástroje a zručnosti ako vedenie ranných kruhov.
Zapojenie rodiny
Posilnenie dopadu vďaka pracovným listom a podnetom na diskusiu a rozhovory v rodinnom prostredí.
Kontinuálna podpora
Učitelia a učiteľky v programe dostávajú jedinečnú možnosť absolvovať podporné skupiny pre prehĺbenie sebapoznania a nástrojov pre zvyšovanie miery vlastnej pohody.
Čo obsahuje celoročný program?
Program pre predškolákov a 1. stupeň
- Na seba nadväzujúce metodiky podľa ročníka pre predškolákov - 1. ročník, 2., 3. a 4. ročník.
- Časová dotácia 2x15 min. ranný kruh a 1x45 min. triedna komunita týždenne
- Hotové aktivity pre všetky triedne komunity a ranné kruhy
- Prepojenie s prostredím rodiny - pracovné listy na doma v 4 jazykoch
Program pre 2. stupeň
- Na seba nadväzujúce metodiky podľa ročníka pre 5., 6., 7., 8. a 9. ročník
- Časová dotácia 1x45 min. triedna komunita týždenne
- Hotové aktivity pre všetky triedne komunity
- Prepojenie s prostredím rodiny - témy na diskusiu a rozhovory v rodine, práca s aplikáciou alebo pracovnými listami
Chcem program pre školu
Som riaditeľ/riaditeľka
Ak ste riaditeľom/riaditeľkou a chcete do programu zapojiť triednych učiteľov a učiteľky na Vašej škole, stačí, ak sa zaregistrujú na náš Učiteľský portál, kde nájdu úvodné webináre a metodiku pre svoj daný ročník. Pred registráciou sa však usitite, že majú učitelia a učiteľky k dispozícii dostatočný časový fond pre realizáciu programu v škole (vo forme ranných kruhov, triednickej alebo disponibilnej hodiny). Zapojenie do programu je dobrovoľné a nevyžaduje zapojenie všetkých učiteľov a učiteliek na škole – je v poriadku, ak sa zapoja učitelia a učiteľky, ktorí majú o zapojenie záujem.
Som triedny učiteľ/učiteľka
Ak ste triedny učiteľ/učiteľka, veľmi radi Vás v programe privítame! Pred registráciou sa prosím usitite, že máte k dispozícii dostatočný časový fond pre realizáciu programu v škole (vo forme ranných kruhov, triednickej alebo disponibilnej hodiny).
Som člen/členka podporného tímu
Ak chcete triednych učiteľov a učiteľky podporiť v práci s programom počas roka, môžete sa taktiež registrovať na náš Učiteľský portál, kde budete mať k dispozícii prehľad našich webinárov a metodík.
Som vychovávateľ/vychovávateľka
V prípade, že ste vychovávateľom/vychovávateľkou a máte záujem realizovať v triede aktivity na rozvoj sociálnych a emocionálnych zručností, pripravili sme pre Vás 5-týždňové verzie metodík – Kompas pre zvládanie náročných situácií a Kompas pre kolektívy s deťmi z Ukrajiny. Metodiky Vám vo verzii pre 1. a 2. stupeň doručíme zdarma po vyplnení formulára, ktorý nájdete na našej stránke.
Som rodič
Ak by ste chceli, aby Vaša škola alebo trieda zapojila do programu Emocionálny kompas a nenašli ste ju na mape zapojených škôl, budeme radi, ak Vašej škole, triednej učiteľke, alebo učiteľovi odporučíte zapojenie do programu. Podpora rodičov a spolupráca medzi školou a rodinou je v našom programe kľúčová. Aj vďaka tomu, že rodičia prinášajú tému práce s emóciami a sociálnych zručností ako dôležitú, sa nám darí zapájať ďalšie triedy a školy. Ak chcete osloviť konkrétneho učiteľa/učiteľku, pripravili sme pre Vás letáčik s kompletnými informáciami o programe, jeho benefitoch a možnosti zapojenia.
Ak chcete rozvíjať prácu s emóciami s dieťaťom doma, vytvorili sme pre Vás Emocionálny Kompas na doma – 80-stranový ebook pre rodiny, ktorý obsahuje krátke texty a otázky pre spoznávanie emócií u dospelých, návody, ako tému emócií a dôležitých životných zručností otvoriť s deťmi a praktické pracovné listy a cvičenia pre deti. Venuje sa témam rôznych emócií (ako smútok, vďačnosť, hnev) a zručností (ako práca s chybou a nastavenie na rast). Je ideálna pre deti od 5-15 rokov.
Čo sa s pomocou Kompasu mení v triedach?
Učiteliek označilo, že Kompas pomohol ich žiačkam a žiakom prejaviť láskavosť k druhým.
Učiteliek povedalo, že im Kompas pomohol cítiť sa príjemnejšie vo svojej triede, zvládať náročné situácie žiakov a žiačok a zlepšil atmosféru v ich triede.
*merané na vzorke 101 učiteľov/iek a 2020 žiakov
Kde pôsobíme
Zapojených učiteliek a učiteľov v šk. roku 2024/2025.
Zapojených detí v školskom roku 2024/2025.
Často kladené otázky
Emocionálny Kompas je bezplatný celoročný preventívny aj intervenčný program zameraný na sociálne a emocionálne zručnosti.
Je určený pre triednych učiteľov a učiteľky, ktorí chcú zlepšiť správanie detí vo svojej triede, naučiť deti pracovať s emóciami zdravo a bezpečne, vytvárať pozitívnu klímu v triede, zabrániť šikane, zlepšiť schopnosť sústrediť sa či zlepšiť vzťahy medzi deťmi.
Program sa zameriava na budovanie emocionálnych zručností (rozoznávanie, pomenovávanie, porozumenie emóciám a ich zdravé a bezpečné zvládanie), sociálnych zručností (láskavosť, aktívne počúvanie, spolupráca, riešenie konfliktov, prevencia šikany, komunikácia) a sebarozvojových zručností (práca s chybou, nastavenie na rast, okruh vplyvu, sebakontrola).
Programy rozvoja sociálnych a emocionálnych zručností majú dokázaný pozitívny dopad na akademické výsledky žiakov, preukázateľne znižujú mieru šikany, duševné zdravie a zlepšujú klímu v triede.
Program Emocionálny Kompas ponúkame školám, učiteľom a učiteľkám zdarma vďaka našim finančným partnerom.
Program Emocionálny Kompas zahŕňa
I. úvodné webináre
II. vypracovanú metodiku s aktivitami na celý rok pre Váš aktuálny ročník
III. 10-15min. dotazník merania dopadu na začiatku a na konci školského roka. Dotazník slúži len pre naše interné účely, pre neustále zlepšovanie programu.
Po absolvovaní úvodných webinárov a vyplnení úvodného merania dopadu získate PDF metodiku pre Váš ročník.
Pre pokračovanie v programe v ďalšom školskom roku Vám už sprístupníme metodiku pre Váš ročník opäť automaticky, bez nutnosti absolvovania webinárov, ktoré ale budete mať v prípade potreby stále k dispozícii.
?V rámci 2., 3. a 4. ročníka je časová dotácia Kompasu vo forme ranných kruhov (15-minútových aktivít pred vyučovaním) 2x do týždňa a triednych komunít (45-minútových aktivít počas triednickej hodiny, alebo inej hodiny na to určenej) 1x do týždňa.
Pre maximalizáciu dopadu však odporúčame organizáciu ranných kruhov každý deň a doplnenie dvoch ranných kruhov z metodiky o neformálne strávený čas s deťmi alebo iné aktivity vyplývajúce zo špecifických potrieb triedy.
Metodiky pre 1. stupeň obsahujú:
- úvodné infomácie (hodnoty, obsah, úvodné informácie k metodike, procesy)
- úvodné triedne komunity (Úvodná triedna komunita pre všetky stupne, pre 1. stupeň Tvorba triednej dohody, pre 2. stupeň Meranie dopadu)
- obsahové kapitoly s aktivitami rozdelené do celkov Svet emócií, Žijeme spolu, Verím si a zlepšujem sa rozdelené do 2-týždňových celkov (každý celok obsahuje úvod do celku, detailný plán každej triednej komunity a priestor pre hodnotenie a reflexiu)
- zdroje k práci s rodinou (v prípade záujmu o prehĺbenie spolupráce s rodinami Vašich žiakov a žiačok)
- zdroje pre jednorázovú, dlhodobejšiu psychologickú a metodickú pomoc pre Vás
- prílohy a pracovné listy
- pracovné listy na doma v 4 jazykoch (pracovný list ku každému celku metodiky)
Pre školský rok 2024/2025 máme k dispozícii metodiky pre 2., 3., a 4. ročník. V nasledujúcich školských rokoch sprístupníme metodiky pre 1. ročník a jednotlivé ročníky 2. stupňa tak, aby sa zaistila kontinuita rozvoja sociálnych a emocionálnych zručností u zapojených učiteľov a učiteliek a naprieč celým základným vzdelávaním.
K metodikám pre 1. stupeň potrebujú všetky deti čistý zošit (napr. 520, 540 a pod.), ktoré v metodike voláme “Denník”. Ten je potrebný pre vybrané aktivity v metodike. Žiaci a žiačky ich však môžu v prípade potreby využívať aj na zaznamenávanie pocitov, zážitkov mimo aktivít v metodike.
Ku všetkým vyvinutým celoročným metodikám máme vypracované tematické plány s obsahovými a výkonovými štandardami na celý školský rok, nájdete ich na TOMTO ODKAZE.
Celoročný program Emocionálny Kompas je určený pre triednych učiteľov a učiteľky základných škôl vo všetkých ročníkoch. Keďže program je zameraný nielen na tvorbu sociálnych a emocionálnych zručností, ale aj na tvorbu triednej komunity a pozitívnej klímy v triede, považujeme za dôležité, aby sa vzťahy prostredníctvom aktivít budovali primárne medzi deťmi a triednymi učiteľmi a učiteľkami.
Celoročný preventívny program Emocionálny Kompas je určený pre triednych učiteľov a učiteľky.
V prípade, že ste členom/členkou podporného tímu a máte záujem realizovať v triede intervenčné aktivity, pripravili sme pre Vás 5-týždňové intervenčné verzie metodík – KOMPAS pre zvládanie náročných situácií a KOMPAS pre kolektívy s deťmi z Ukrajiny. Intervenčné verzie metodík vo verzii pre 1. a 2. stupeň Vám doručíme zdarma po vyplnení formulára, ktorý nájdete na našej stránke.
Zapojením do programu získate okamžité nástroje a aktivity pre zlepšenie vzťahov a klímy v triede. Metodika pre Váš aktuálny ročník obsahuje hotové, inkluzívne aktivity bez potrebnej prípravy pre celý školský rok úplne zdarma. Naše metodiky sa zameriavajú na rozvíjanie zručností, ktoré sú taktiež súčasťou nového kurikula.
Získate tiež prístup k bezplatným webinárom, ktoré Vám pomôžu zvládať stres a náročné situácie a posilniť emocionálnu odolnosť a sebapoznanie.
Ako program hodnotia učiteľky a učitelia?
“Naučilo ma pomenovať emócie, pracovať s nimi, ako u seba, tak aj u žiakov.”
“Páčila sa mi časť o tom, ako fungujú emócie a aké sú postupy ich spracovania. Praktické modelové situácie a zážitková aktivita s recenziou na film boli tiež super.”
“Deti pochopili, že aj napriek vonkajším odlišnostiam sa naše prežívanie až tak nelíši, hnevajú a tešia nás podobné veci. Zistili, koľko toho majú spoločného.”