Veľká noc s Emocionálnym Kompasom

aktivita do NL (2)

Veľká noc prichádza po dlhej zime, ktorá je pre mnohých ľudí vyčerpávajúca a náročná, a to fyzicky i psychicky. Ponúka pár voľných dní navyše a príležitosť zastaviť sa v naplno rozbehnutých jarných dňoch. Preto ju mnohí s veľkou netrpezlivosťou očakávame a plánujeme, ako tieto chvíle využijeme. Veľká noc však nie sú len dni pracovného pokoja; patrí k najvýznamnejším sviatkom roku. A ako to s takýmito dôležitými dňami býva, často v rôznych ľuďoch vyvolávajú rôznorodé emócie, v ktorých si nemusíme úplne rozumieť. Veľká noc má hlboký duchovný význam; na Slovensku sa tiež spája s veľmi špecifickými ľudovými zvykmi; pre väčšinu z nás je to aj príležitosť na veľké rodinné stretnutia. Každá podoba týchto sviatkov nám prináša rôzne výzvy, ktoré si pýtajú našu pozornosť.

Duchovné posolstvo Veľkej noci každý prežíva hlboko individuálne; pre mnohých je späté s kresťanstvom. Veľká noc nás pobáda k zamysleniu nad kolobehom života, smrti i znovuzrodenia. Pre nás to môže byť príležitosť spojiť sa so svojimi hodnotami a s tým, čo je pre nás dôležité.

Ako sa spojiť s hlbším rozmerom sviatkov?

Ak môžeme, vyhraďme si čas na reflektovanie toho, čo je pre nás zmysluplné a ako to môžeme preniesť aj do osláv Veľkej noci. Ak sú pre nás dôležité láskavé vzťahy, pripomeňme si, ako sa o ne chceme starať počas voľných dní a ako láskavosť dopriať aj sebe. Ak je pre náš kľúčové zachovávať skromnosť, prenesme túto kvalitu aj do príprav sviatočných dní. Hľadajme a všímajme si vlastné príklady, kedy sme v spojení s tým, na čom nám záleží. 

Duchovno a deti:

A hoci sa nám môže zdať, že s deťmi sa o hodnotách rozpráva ťažko, ak máme deti v školskom veku, dajme takejto debate šancu.  Vyberme si niekoľko hodnôt, ktoré pokladáme za dôležité a zrozumiteľné našim deťom, napr. láskavosť, čestnosť, tvorivosť, odvaha, rešpekt, a podobne. Pýtajme sa detí, ako tieto hodnoty vidia vo svojom konaní a ako ich vidia u nás. Výskumy ukazujú, že ľudia, ktorí svoje hodnoty vnímajú, starajú sa o ne a prinášajú si ich do každodenného života, prežívajú väčšiu emocionálnu pohodu a dokonca majú pevnejšie zdravie. Veľká noc môže byť príležitosťou na individuálnu i rodinnú reflexiu hodnôt.

Ľudové tradície spojené s oslavou Veľkej noci sa menia v závislosti od regiónu a pre väčšinu z nás sú spojené so šibačkou a oblievačkou. V posledných rokoch začíname byť vnímavejší k individuálnemu prežívaniu spojenému s týmito zvykmi a zaznievajú hlasy, ktoré sa od nich dištancujú alebo ich dokonca kritizujú.

Ako zvládnuť náročné emócie spojené s tradíciami?

Možno sami máme spomienky z detstva či mladosti, kvôli ktorým veľkonočné zvyky odmietame a nepredávame ich svojim deťom. Hoci majú tieto zvyky svoju symboliku, niekedy ich necitlivé a doslovné prevedenie v nás vyvolalo odpor; niekedy sa nestotožňujeme ani so symbolickým významom, ktorý nesú. Môžeme si v takomto svojom prežívaní pripadať sami, alebo môžeme zažívať tlak, aby sme nekazili dávne a obľúbené obyčaje. Veľká noc môže byť preto náročná a potrebujeme viac síl, aby sme ju zvládli.

Dôležité je nespochybňovať vlastné prežívanie a nenútiť sa do aktivít, ktoré vnímame ako odporujúce našim hodnotám alebo ako vyvolávajúce nepríjemné pocity. Skúsme v rodine hľadať také podoby osláv, ktoré vyhovujú všetkým. Možno to bude znamenať, že sa na niektoré časti dňa rozdelíme a budeme mať rôzny program. Možno dokážeme cez vzájomné počúvanie nájsť také spoločné činnosti, ktoré tešia všetkých.

Ako na Veľkú noc s rešpektom?

Ak patríme k tým, ktorí sa na veľkonočné zvyky tešia, možno nerozumieme, odkiaľ sa berie ich odmietanie, pokladáme ho za prehnané alebo neadekvátne. Môže nám byť ľúto, že niečo, čo pokladáme za unikátne a vekmi preverené, je zrazu súdené dnešnými očami a nechcené. Môžeme cítiť smútok, že niečo dôležité sa z nášho života stráca, a dokonca sa hnevať na neúctu k tradíciám a tomu, čo nám dáva zmysel. Nie je potom jednoduché vychádzať v ústrety druhej strane a hľadať spoločné riešenia. Pomôcť nám môže, ak budeme pracovať so svojou zvedavosťou a s otvorenosťou skúmať, ako Veľkú noc prežívajú druhí. Tiež môže byť nápomocné, ak vyjadríme svoje emócie a potreby spojené so sviatkami. Potom môžeme jednoduchšie nachádzať také podoby Veľkej noci, ktoré vyhovujú celej rodine.

Rodinné stretnutia sú tiež veľkou súčasťou sviatočných chvíľ. Či už si ich užívame, alebo sa im snažíme vyhnúť, veľakrát sa spájajú s intenzívnymi emóciami, či u rozbláznených detí alebo diskutujúcich dospelých. Poznáte to aj vy? Vieme, že silné emócie, či pozitívne, či negatívne, pôsobia na naše telo podobne v tom zmysle, že prinášajú veľkú energiu. Túto energiu potrebujeme nejakým spôsobom uvoľniť, inak môže „vybuchnúť“. A výbuch smiechu sa ľahko zmení na výbuch hnevu.

Ako zvládnuť silné emócie v rodine? Buďme k sebe láskaví, a okrem dobrého jedla si doprajme aj pohyb, čerstvý vzduch a odpočinok pri upokojujúcej aktivite. Určime si aj čas, kedy sa nerieši nič dôležité, ktorého jeho jediným cieľom je – mať sa dobre.

Rodinné stretnutia ako príležitosť pre hru:

Keď budeme mať chvíľu času so svojimi blízkymi, vrelo odporúčame sa spolu zahrať. Vedeli ste, že spoločná hra má pri rozvoji sociálno-emocionálnych zručností detí nezastupiteľnú rolu?

Vďaka hre si trénujeme:

  • – Zvedavosť a motiváciu
  • – Humor
  • – Striedanie aktívnejšej a pasívnejšej pozície v interakcii
  • – Schopnosť zvládať frustráciu a sebareguláciu
  • – Spoluprácu
  • – A mnohé ďalšie pre život dôležité zručnosti.
Skúsme vniesť do svojho rodinného života viac hravosti. 

Získajte aktivitu na doma, ktorá posilní celú rodinu zdarma!

Ďakujeme, že ste s nami! Zadajte svoj e-mail a získajte skvelú aktivitu na doma. Ak už odoberáte náš newsletter, stačí zadať váš e-mail a prístup k aktivite sa vám ihneď odomkneme.

Želáme Vám, aby sa Vaše sviatky niesli v duchu pohody, oddychu a vzájomného rešpektu k prežívaniu.